آیا الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس است؟

21,035 بازدید

ویدئو آیا الان زمان مناسب سرمایه گذاری در بازار بورس است ؟


پاسخ به سوال الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس است ؟

تقریبا هفته ای نیست که یکبار از من این سوال پرسیده نشود  “الان زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بازار بورس است؟”  چه زمانی که بازار بورس خراب و حوصله بر شده است و چه زمانی که بازار می خواهد خوب شود . جالب است این سوال را از افرادی که هیچ آشنایی با بازار بورس ندارند تا افرادی که قبلا در بازار بورس فعال هستند از من می پرسند . سعی کردم این مقاله را بنویسم تا پاسخی باشد تا هر زمان کسی از من این سوال را پرسید سریعا به این مقاله ارجاعش دهم .

واقعیت داستان این است این سوال مثل این می ماند که نمیتوانید به خوبی رانندگی کنید و اعتماد به نفس کافی به دلیلی عدم تخصص کافی در رانندگی را نداشته باشید و از دوستتان که رانندگی می کند بپرسید الان زمان مناسبی برای رانندگی است ؟؟؟!!! شاید اگر شهر خلوت باشد (که مصداق زمان خوب و صعودی بودن بازار است) ، بتوانید در شهر رانندگی کنید ولی به  مجرد اینکه در همان خلوتی آخر شب یک ناآرامی کوچک به واسطه گروهی از ماشین ها به واسطه همراهی ماشین عروس و داماد در دیر وقت و یا جضور  جمعی از جوانان که در خیابان در حال مسابقه  با هم هستند ( که مصداق نا آرامی های کوتاه مدت و نوسانی بازار بورس است ) رخ دهد قطعا امکان دارد فاجعه ای رخ دهد ، امکان دارد دست و پای خود را گم کنید و تصادف کنید ، امکان دارد جان خودتان و دیگران را به خطر بیندازید، آن هم به واسطه اینکه رانندگی را به خوبی و کامل نیاموخته اید.پس جواب این سوال این است هر زمان برای سرمایه گذاری در بورس مناسب است به شرطی که بتوانید بعد از شروع سرمایه گذاری سرمایه خود را مدیریت کنید .

ویدئو طنز ضمیمه

اگر ویدئو بالا به خوبی نمایش داده نمی شود با کلیک بر اینجا دانلود کنید .

توضیح کوتاه :ویدئو بالا دقیقا مصداق شرایط خوب بازار و عدم توانایی سرمایه گذار در تحلیل و مدیریت فرصت ها سرمایه گذاری خود در بازار بورس است.


یک خاطره در مورد سوال ” زمان مناسب برای سرمایه گذاری در بازار بورس”

چند وقت پیش یک روز زمانی که  اخبار مذاکرات ایران بسیار داغ داغ بود و همه منتظر بودند ببینند نتیجه مذاکرات چه می شود در جمع دوستان بورسی خود بعد از جلسه ای در دانشگاه ایستاده بودیم ناگهان فرد تازه کاری که تا امروز اصلا در بورس فعالیت نکرده بود وارد جمع ۴-۵ نفره ما بورسی ها شد و پرسید : “دوستان اگر نتیجه مذاکرات خوب شد زمان مناسبی برای ورود به بازار بورس است ؟” من که طبق معمول چیزی نگفتم و با لبخندی به دیگر دوستانم که آنها هم مشاورسرمایه گذاری و سبدگردان بودند نگاهی کردم که من پاسخی نداده باشم . ناگهان یکی از دوستان گفت : “بله خوب می شود برو سهم بخر ” و بقیه هم سری به نشانه تایید تکان دادند.من هم چیزی نگفتم چند ماهی گذشت دوباره تقریبا همان ۴-۵ نفر در وسط سالن دانشگاه بودیم که دوباره این فرد آمد و گفت :ای بابا! ما که کلی ضرر کردیم دوستان چرا گفتید بخرم بازار خوب می شود ؟، اولش  سهم هایم صعود کرد بعد ریخت و من نگه داشتم و الان در کلی ضرر هستم !.

بورس


investmentinstockmarket

این داستان و این دوست ما یکی از هزاران افرادی است که دقیقا به همین شکل و به واسطه عدم توانایی هدایت سرمایه هر روز در بازار ضرر می کنند .

پس در واقع چیزی به اسم اینکه الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بورس است وجود ندارد . واقعیت این است برای کسی که به خوبی و با اعتماد به نفس کامل به رانندگی خود تسلط دارد ، محدودیت زمانی رانندگی وجود ندارد فقط گاهی ممکن است تشخیص دهد الان خیابان ها در این ساعت شلوغ است و ساعت دیگری ماشین را بردارد و به سمت مقصد خود حرکت کند . برای نخبگان سرمایه گذاری در بازار بورس این سوال اصلا مفهوم ندارد چون مثل یک راننده با تجربه اولا در هر شرایطی حتی بحرانی می دانند چطور در بازار فعالیت کنند و گلیم خود را از آب بکشد و در درجه دوم بازار را به خوبی می شناسد و بهترین زمان های ورود و خروج از بازار را تشخیص می دهند، و با به وجود آمدن هر اتفاق غیر منتظره ای مثل خبر های ناگهای و ریزش و … می داند چگونه باید در بازار رفتار کنند و چگونه با تحلیل سرمایه خود را هدایت کنند.

یک مطالب جالب دیگر...! بخوانید »  سرمایه گذاری در بانک یا بورس،کدام بهتر است؟

پس به جای اینکه در بازار بورس دنبال این باشیم که بپرسیم الان زمان مناسب سرمایه گذاری در بازار است  دو راه داریم ، راه اول اینکه   حرفه ای و کامل آموزش بورس و سرمایه گذاری در آن را ببینیم و راه دوم  این است که سرمایه خود را به کسی که این کار را به خوبی انجام می دهد بسپاریم و این موضوع در داستان ما مصداق این است که، یا راننده حرفه ای برای خود داشته باشیم و دیگر خودمان رانندگی نکنیم و یا رانندگی را به خوبی بیاموزیم. راهی جز این برای موفقیت در سرمایه گذاری در بازار بورس وجود ندارد .شرکت های سبدگردانی  و شرکت مشاور سرمایه گذاری در بازار بورس در حکم راننده حرفه ای سرمایه شما هستند و اگر می خواهید خودتان در بازار بورس موفق شوید باید تبدیل به یک راننده تمام عیار در بازار بورس شوید. (توصیه می کنم مطلب “قانون ۶-۱۰۰ در موفقیت در بازار بورس” را مطالعه کنید )  .

و کلام آخر اینکه سرمایه گذاری در بورس مثل شرکت در یک مسابقه رانندگی پرماجراست و نیازمند یک راننده فوق حرفه ای است تا در هر شرایطی بدون توجه به وضعیت راه بتواند به سمت مقصد حرکت کند نخبگان بورس مثل چنین راننده حرفه ای بدون تاثیر از وضعیت شاخص کل می دانند چگونه باید در هر شرایطی از بازار به سمت حداکثر بازده خود پیش روند.

دوستار شما علی صابریان

 

 


نویسنده :

علی صابریان  مدرس دوره نخبگان بورس خانه سرمایه

alisaberian7

لینک مقاله جهت اشتراک گذاری با دوستان

https://www.khanesarmaye.com/?p=6663

AtlasNegar/uploads/2017/11/buffet-4-5.jpg
Screen Shot 2019-08-19 at 5.04.47 PM
درخواست مشاوره پذیرش

درخواست مشاوره ثبت نام

جهت مشاوره ثبت نام در دوره جامع نخبگان اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

نظر شما در رابطه با این مطلب ...

یک دیدگاه

 1. فریدون

  با سلام ، مهندس مطالب شما همیشه آموزنده بوده و هست ، با تشکر.

  پاسخ
 2. Babak

  .سلام خدمت استاد محترم.راستش من نه وقت آمدن سر کلاس شما رو دارم نه هزینشو.اگر بخام ماهی گرفتن رو خوب یاد بگیرم یه راهنمایی از شما میخام.شاید به حرفهای شما وبورس ایمان بیاورم.با تشکررررررر

  پاسخ
  1. پشتیبان

   دوست گرامی بدون رنج گنج حاصل نمی شود !
   راه میان بری که شما زمان نگذارید وجود ندارد.

   پاسخ
 3. اوس تقی بازنشسته

  با سلام . دیدگاههای شما اموزنده است ممنونم. لطفا راهنمایی بفرمایید برای اولین دفعه چه مبلغی سرمایه گزاری کنم زیرا تابحال فعالیت بورسی نداشته ام ودرچه بازاری واردشوم؟ تمنادارم من بازنشسته اموزش پرورش هستم.

  پاسخ
  1. پشتیبان

   یا آموزش ببینید و یا سرمایه گذاری غیر مستقیم انجام دهید می توانید از سایت fipiran با صندوق های سرمایه گذاری آشنا شوید

   پاسخ
 4. فضل الله ورزنده

  کلا مطالب عالی بود
  ضرر کردن در معاملات نیز بخشی از آموزش در فرایند یادگیری میباشد

  پاسخ
 5. زهرا

  خیلی عالی بود

  پاسخ
 6. سعیدالله

  اقا تمام مطالب یه طرف .. اون ویدیوی طنزم یه طرف از خنده مردم همیشه خندان باشید ….

  پاسخ
 7. شيما الياسي

  عالي بود مرسي

  پاسخ
 8. حسین

  سلام. واقعا برام موثر بود، ممنون از شما.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *